Rok poza kolejką

Jeśli myślałeś kiedykolwiek o tzw. „gap year” to jest to miejsce dla ciebie. Co zrobić jeśli czujesz potrzebę zatrzymania się na rok, poznania swoich słabych i mocnych stron, odwiedzenia nowych miejsc albo zajęcia się czymś na co nigdy nie miałeś czasu? Do końca jeszcze nie wiem ale mam plan i dwanaście miesięcy więc jeśli jesteś ciekawy jak sobie radze to zapraszam do lektury.


Kategoria Bloga: Gap yearMoje życie
Ciekawostka Gap Year
(ang. gap – przerwa, dziura oraz ang. year – rok) – to termin, który odnosi się do okresu (niekoniecznie roku) pomiędzy etapami życia. Najbardziej popularny jest gap year w trakcie studiów, przed ich podjęciem lub po ich skończeniu, podczas zmiany pracy, przed lub po ślubie, przed dziećmi lub po ich wychowaniu. Czas ten jest wykorzystywany na zdobycie doświadczenia w nowym, odmiennym środowisku i kulturze, jako nauka samodzielności czy też realizacja marzenia o „podróży życia”. Gap year jest często realizowany jako podróż dookoła świata z biletem typu Rtw. Inna jego forma to praca jako wolontariusz za granicą lub udział w programie praktyk i staży zagranicznych.

Gap year wywodzi się z Europy Zachodniej i tam również zdobył popularność. Szczególnie znany jest w kulturze anglosaskiej. Przyczynił się do powstania gałęzi przemysłu turystycznego oferującego przewodniki dla gap year, zorganizowane wyjazdy. Gap year jest często uważany za kontynuację idei Grand Tour (niezbędnego elementu wykształcenia młodego arystokraty) opartej na zaufaniu w poznawcze wartości podróży.


Udostepnij na Google Plus

Sugestia

Zapraszamy do zajrzenia również na inne blogi o podobnej tematyce
    Blogger Comment
    Facebook Comment