Najciekawsze premiery książkowe 2014 roku. Co warto będzie przeczytać?


Christina Lamb, Malala Yousafzai, "To ja, Malala"
Malala Yousafzai to działaczka na rzecz edukacji z Doliny Swat w Pakistanie, zwróciła szerszą uwagę za sprawą bloga o życiu w reżimie talibów. Jako Gul Makai często poruszała temat walki swojej rodziny o prawo dziewcząt do nauki. Teraz mamy szansę poznać jej historię na kartach książki. Malala ma dopiero szesnaście lat, a już była kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data premiery: 7 stycznia
Paweł Huelle, "Śpiewaj ogrody" i "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala"


Te dwie książki Pawła Huelle ukażą się już za kilka dni. Ta pierwsza to niezwykła opowieść o przyjaźni starej Grety z małym chłopcem, w którą wplecione zostają historie z Gdańska oraz opera Wagnera. Druga opowiada o mężczyźnie, który uczy się jeździć, a instruktorką jest... kobieta, którą z czasem coraz bardziej interesują opowieści snute przez jej ucznia. 

Wydawnictwo Znak
data premiery: 8 stycznia
Leon Leyson, "Chłopiec z listy Schindlera
"

Wydane pośmiertnie wspomnienia najmłodszego z listy Schindlera - Leon Leyson miał bowiem tylko dziesięć lat, gdy naziści napadli na Polskę. Jednak ocalał (uratowała go wspaniałomyślność Oskara Schindlera), a o jego przeżyciach można przeczytać właśnie w tej książce. 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data premiery: 14 stycznia
Beata Pawlikowska, "Trening szczęścia" 

Beata Pawlikowska (podróżniczka, dziennikarka i pisarka, a ponadto jedna z najsilniejszych osobowości showbiznesu) będzie wkrótce promować swoją nową książkę, zatytułowaną "Trening szczęścia". 

To już kolejna pozycja z serii książek psychologicznych (po takich tytułach, jak "W dżungli podświadomości", "Księga kodów podświadomości" czy "Kurs szczęścia"), napisanych przez Pawlikowską. Autorka przedstawia w niej, jak wytrenować w sobie szczęście i zniszczyć "autodestrukcyjnego potwora", który każe nam martwić się błahostkami, na które albo nie mamy wpływu, albo które możemy obrócić w coś pozytywnego. Polecamy.

Wydawnictwo: G+J
data premiery: 15 stycznia 2014

Erik Axl Sund, "Obłęd" 

To może być jeden z lepszych kryminałów tego roku. Zresztą, szwedzkie kryminały i filmy sensacyjne to pozycje z najwyższej półki. I tym razem nie powinniśmy się rozczarować. 

"Obłęd" to powieść o śledztwie, w którym Jeanette Kihlberg, młoda pani komisarz, musi rozgryźć zagadkę morderstwa kilku chłopców. Wadomo tylko tyle, że jeden pochodził z Białorusi, a drugi z Afryki...

Wydawnictwo: Sonia Draga
data premiery: 15 styczniaStephen Baxter, Terry Pratchett, "Długa wojna"
Zadowoleni z 2014 roku mogą być również fani pozycji proponowanych przez Terry'ego Pratchetta. Przed nami premiera drugiej po "Długiej Ziemi" książki powstałej w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry’ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem. 

Nad Długą Ziemią pojawiła się realna groźba wojny, a jedyną osobą, która może pomóc w kryzysowej sytuacji jest Joshua Valienté.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data premiery: 21 stycznia

Hamid Mohsin "Uznany za fundamentalistę"


Opowieść o Changezie - człowieku, którego życie po 11 września diametralnie się zmieniło, a wyznawane wartości stały się bardziej fundamentalne. Ta prawie dwustustronicowa książka może robić wrażenie.

Wydawnictwo: Sonia Draga
data premiery: 22 stycznia 2014Férey Caryl, "Zulu"

Kolejna powieść, którą polecamy, to "Zulu". Książka przedstawia historię bezwzględnego świata ludzi skażonych latami wojny domowej, w którym nie ma miejsca na dzieciństwo, a wszystkim rządzą narkotyki i wspomnienia dawnych krzywd. 

Kiedy odnalezione zostaje ciało córki byłej gwiazdy drużyny rugby, Ali musi wykryć, skąd mógł pochodzić narkotyk, który zażyła. 

Wydawnictwo: Sonia Draga
data premiery: 29 stycznia 2014Magdalena Grzebałkowska, "Beksińscy. Portret podwójny"

"To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów. To książka o miłości" - tak tę pozycję zapowiada wydawnictwo Znak. 

Wydawnictwo: Znak
data premiery: luty 2014

Nikola Sellmair, Jennifer Teege, "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił"


O tej książce z pewnością będzie głośno. Są to spisane wspomnienia wnuczki jednego z najwięksych zbrodniarzy hitlerowskich. 

Jennifer Teege dowiedziała się o przeszłości swojego dziadka dopiero, gdy miała 38 lat. Na kartach tej książki rozlicza się z przeszłością - jej dziadek Goeth był odpowiedzialny za śmierć tysięcy osób. Powieszono go w 1946. Jej babcia Ruth w 1983 roku popełniła samobójstwo. 

Wydawnictwo: Prószyńśki i S-ka
data premiery: 25 lutego 2014

Mariusz Szczygieł, "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku"
W marcu ukaże się nowa książka Mariusza Szczygła, znanego nam m.in. z "Gottland". Tym razem Szczygieł zaprezentuje nam antologię, będącą zbiorem prezentującym najlepszych twórców polskiej szkoły reportażu.

Wydawnictwo: Czarne
data premiery: 5 marca 2014


Jacek Hugo-Bader, "Długi film o miłości"

Jacek Hugo-Bader był jednym z członków wyprawy po ciała Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki. W reportażu "Długi film o miłości" próbuje ustalić, co było przyczyną tragedii na Broad Peak. Czy to możliwe, by - jak wcześniej ustaliła komisja - jeden człowiek, Adam Bielecki, ponosił winę za dramat, jaki rozegrał się na Broad Peak? Hugo-Bader szuka innych przyczyn. Warto sięgnąć po ten tytuł.
Wydawnictwo: Znak
data premiery: 5 marca 2014


Haruki Murakami, "Flipper" i "Posłuchaj pieśni wiatru"


W maju ukażą się kolejne dwie książki Harukiego Murakamiego. Jego powieści w mgnieniu oka znajdują się na szczycie czytelniczych rankingów - dla przypomnienia "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" stał się w Japonii bestsellerem w ciągu jednej doby (zobacz też: Wrocławska premiera nowej powieści Murakamiego na Dworcu Głównym. Książki kupimy... w automacie). I tak w 2014 kupimy jego kolejne książki - na rynku księgarskim pojawią się "Flipper" i "Posłuchaj pieśni wiatru".

Wydawnictwo: MUZA SA
data premiery: maj 2014


Ignacy Karpowicz, "Sońka"

To kompletnie inna od poprzednich pozycji autora książka i powstawał, jak twierdzi sam Karpowicz chyba najdłużej. W jednej z audycji radiowych autor przyznał, że wydaje mu się, że pisał ją całe życia. Cóż, po takiej zapowiedzi nie można przegapić tego tytułu...

Wydawnictwo: Literackie
data premiery: maj 2014


Dorota Masłowska, "Jak zostałam wiedźmą"

Masłowska w roli autorki dla dzieci? A jednak! Wszystko jest możliwe - tym razem pisarka naprawdę nas zaskoczy - "Jak zostałam wiedźmą" to książka o matce, którą macierzyństwo może zwyczajnie przerosnąć i o dziewczynce, której służy dobro. 

Wydawnictwo: Literackie
data premiery: maj 2014 


Assi Djebar, "Fantazja miłosna"

To pierwsza przełożona na język polski książka tej autorki. Jest to powieść o życiu na granicy różnych kultur, książka z pewnością odciśnie piętno na rynku księgarskim. Miejmy nadzieję, że wkrótce w Polsce pojawi się więcej tytułów tej francuskiej pisarki pochodzącej z północnej Afryki.

Wydawnictwo: Literackie
data premiery: czerwiec 2014


Olga Tokarczuk, "Xięgi Jakubowe"

Na tę powieść Tokarczuk jej fani muszą długo czekać. Miała ona ukazać się już w 2013 roku, jednak premiera została przesunięta i... nadal nie znamy dokładnej jej daty. Wiadomo jedynie, że książka ukaże się w drugiej połowie 2014 roku. Tym razem przeniesiemy się do XVIII wieku, kiedy to kultury żydowska i chrześcijańska ścierają się ze sobą, a duchowość przenika się z materią.

Wydawnictwo: Literackie
data premiery: drugie półrocze 2014

Agnieszka Osiecka, "Dzienniki" 

W październiku na rynku księgarskim pojawi się drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej. "Dzienniki" zostały przewidziane jako publikacja wielotomowa, pierwszy tom ukazał się w roku 2013 i obejmował lata 1945-1950. Drugi dotyczyć ma roku 1951. 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data premiery: październik 2014


Miłośnicy biografii też nie będą mogli narzekać - w tym roku Wydawnictwo Czarne zainauguruje nową serię - ukażą się m.in. biografie Katarzyny Kobro i Stanisława Dygata. Daty premier nie są jeszcze znane.
Udostepnij na Google Plus

Sugestia

Zapraszamy do zajrzenia również na inne blogi o podobnej tematyce
    Blogger Comment
    Facebook Comment